ozonowanie pomieszczeń

Garść ciekawostek.

Co to jest ozon?

Ozon(O3) to gaz który odpowiada za charakterystyczny zapach powietrza po burzy. W duzym stężeniu jest drażniący, wybuchowy i toksyczny. Występuje naturalnie w niewielkich ilościach w stratosferze Ziemi, gdzie pochłania promieniowanie ultrafioletowe Słońca, które w przeciwnym razie mogłoby spowodować poważne uszkodzenia żywych organizmów na powierzchni Ziemi. W pewnych warunkach reakcje fotochemiczne między tlenkami azotu i węglowodorami w dolnej atmosferze mogą wytwarzać ozon w stężeniach wystarczająco wysokich, aby powodować podrażnienia i duszności.imponujące.

ozonowanie dżinn.eu
Ozon zwykle wytwarza się przez przepuszczenie wyładowania elektrycznego przez prąd tlenu lub suchego powietrza. Powstałe mieszaniny ozonu i oryginalnych gazów nadają się do większości celów przemysłowych,jednak wyjątkowa niestabilność i reaktywność stężonego ozonu sprawia, że jego wytwarzanie jest trudne i niebezpieczne. Gaz ulega szybkiemu rozkładowi w temperaturach powyżej 100°C lub w obecności niektórych katalizatorów w temperaturze pokojowej. Chociaż pod wieloma względami przypomina tlen, ozon jest znacznie bardziej reaktywny; stąd jest to niezwykle silny środek utleniający, szczególnie użyteczny w przekształcaniu olefin w aldehydy, ketony lub kwasy karboksylowe.
ozon

Właściwości i wykorzystanie. ozonu.

Ozon dezynfekuje i rozkłada szkodliwe bakterie lub zanieczyszczenia, nie ma produktów ubocznych, w przeciwieństwie do większości środków dezynfekujących. Gaz ten ma właściwości silnie utleniające i z tego powodu ma szerokie zastosowanie jako środek wybielający dla związków organicznych; jako silny środek bakteriobójczy, a także do usuwania nieprzyjemnych zapachów i smaków.

Służy między innymi do: jonizacji powietrza w pomieszczeniach uzyteczności publicznej- sale kinowe, żłobki; jako neutralizator pomieszczeń w wyniku pożaru; do sterylizacji wody pitnej poprzez utlenianie zarazków i bakterii; do zwalczania alergenów pleśni, pluskiew i innych insektów czy też do wybielania tkanin.

ozonowanie pomieszczeń dżinn

Zastosowanie ozonu.

Działanie ozonu w pomieszczeniach dezynfekuje i sterylizuje atmosferę. Ozon umożliwia usuwanie z powietrza oraz z przedmiotów szkodliwych bakterii, zarodników, pleśni, wirusów, alergenów roztoczy.

Gaz ten usuwa też wszelkie zapachy tj: zapach stęchlizny, potu, zwierząt, moczu, zapach dymu papierosowego, spalenizny czy tez zapach farb i roztworów chemicznych nie rzadko szkodliwych człowiekowi.

Powyższe właściwości powodują, że jest on coraz częściej stosowany jako silny i skuteczny środek wirusobójczy i grzybobójczy nie przykrywający zapachów a trwale je usuwający.

Ozon stosuje sie w celu wyjałowienia pomieszczeń czy to po remoncie pozbywając sie zapachu chemii (w farbach, meblach, wykladzinach); czy to po spaleniu pomieszczeń, bądź w celu wyjałowienia miejsca w którym była osoba paląca, chora, zmarła czy zwierzę... Często ta praktyka jest stosowana po zakupie nowego lokum.

Bardzo ważną zaleta ozonu jest nie tylko usuwanie uciążliwych zapachów , ale przede wszystkim likwidacja bakterii i wirusów. Gaz ten jest silnym środkiem dezynfekującym (50 razy silniejszym niż chlor).

Zazwyczaj wirusy to małe, niezależne cząstki zbudowane z kryształów i makrocząsteczek. W przeciwieństwie do bakterii rozmnażają się tylko w komórce gospodarza. Ozon niszczy wirusy przez dyfundowanie przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego, co powoduje uszkodzenie wirusowego RNA. Przy wyższych stężeniach ozon niszczy kapsyd lub zewnętrzną powłokę białkową przez utlenianie.

Ozon zabija alergeny roztoczy, grzybów, pleśni oraz wirusy typu osłonowego tj SARS oraz najnowszy koronawirus 2019-nCoV - który ma podobną strukturę! Aby być bezpiecznym, gdyż nie wiemy jak długo mogą przetrwać wirusy na powierzchni najlepiej dezynfekować obszary, które maja kontakt z ludźmi niezależnie czy miejsce bylo zainfekowane czy też nie.

Przeciwpatogenne działanie ozonu zostało potwierdzone przez kilka dziesięcioleci. Jego zabójcze działanie na bakterie, wirusy, grzyby i wiele gatunków pierwotniaków służy jako podstawa do coraz większego zastosowania w dezynfekcji na całym świecie.


Dezynfekcja klimatyzacji.

Sprawna klimatyzacja w samochodzie jest ważnym czynnikiem wpływającym na komfort podróżowania szczególnie w upalne dni. Sprawna klimatyzacja to również zdrowe powietrze, które jest wydmuchiwane w procesie schładzania. Klimatyzacja generuje sporą ilość wilgoci osadzającą sie w przewodach wentylacyjnych i parowniku. Z kolei wilgoć i ciepło to idealne warunki do powstania pleśni, dlatego aby temu zapobiec należy regularnie je czyścić.

ozonowanie pomieszczeń dżinn
Ozon zabija alergeny roztoczy, grzybów, pleśni. Generator ozonu wstawiony do wnetrza kabiny samochodu wraz z oczyszczeniem przewodów wentylacyjnych usunie niechciane zapachy wnikajac w strukture tapicerki siedzeń dzięki temu w aucie bedzie świeżo i co najważniejsze zdrowo bez niechcianych zapachów i bakterii powodujących choroby układu oddechowego.

Zamawiając usługę kompleksowego sprzątania auta - dezynfekcja klimatyzacji gratis!!!